FOTOĞRAF KİTAPLIĞI

Fotoğraf kitaplığı nda okuyacağınız kitaplar kişisel kütüphanemden, konusu fotoğraf ile ilgili ve elektronik ortamda yararlanmanız için oluşturulmuş kitaplardır. Araştırma yapmak veya fotoğraf hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz için Türkiye’de son yıllarda yayınlanmış kitapları bir araya getirmeye çalıştım. Site üzerinden kitabı okuyucu yardımıyla pdf formatında okuyabilir ancak bilgisayarınıza indiremez veya baskı alamazsınız. Özellikle aradığınız bir kitap varsa sayfanın sağ üstünde bulunan arama kısmına yazıp bir deneyin. Önerim tablet üzerinden kitapları okumanızdır.

Böyle bir fotoğraf kitaplığı yapma fikri üniversitede fotoğraf eğitimi alırken kaynaklara toplu olarak ulaşamama ve dijital dünyanın getirdiği kolaylıklardan ortaya çıktı. Aynı zamanda Alberto Modiano’nun Türkçe Fotoğraf Yayınları Kütüphanesi projesi de bir anlamda çıkış noktam oldu. Bilebildiğim kadarıyla böylesine belli bir konu hakkında Türkiye’de bir online kütüphane yok. Bu kitap ve belgelerin sonraya aktarılması, engelli vatandaşlar için kolaylık ve internet ile heryerden ulaşılabilmesi de işin bir başka boyutu. Bu zamanlarda Covid-19 da işin içine girdi doğrusu. Buradaki bazı kitapların zaten ya baskısı yok ya da fiziksel olarak ulaşılması zor. Zaten burada yaptığım size kitaplarımı ödünç vermekten ibaret. Kimbilir ileride bu fikir kabul görür ve yaygınlaşır. Sonuçta bu çalışma için herhangi bir maddi çıkarım yok, bu sebeple kitaplar üzerinde hakkı olanların beni mazur göreceğini umuyorum. Telif hakları vs. sebebiyle kitaplar (online olarak kendi sitesinde herkese açık olarak yayınlanan dergi vs. hariç) şifre korumalı ancak benimle iletişime geçtiğinizde kısa süreli kullanımıza açabilirim. Ayrıca beğendiğiniz kitabı bulup satın almanız da daha doğru olacaktır. 13 Ocak 2021 tarihi itibarıyla fotoğraf kitaplığında tamamına erişebileceğiniz 120 adet fotoğraf ie ilgili kitap bulunuyor. Kitaplar yayın yılına göre sıralıdır. Buradaki kitapların elektronik kopyalarını da lütfen talep etmeyin.

KİTAPLARI İNCELEMEK İÇİN BURAYA, ONLINE KİTAPLIĞA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ…

Erişim şifresi için sosyal medya hesaplarımdan veya info@mehmettaylan.com adresine e-posta göndererek bana ulaşabilirsiniz.